Ana Menü
ASR-I SAADET'TEN KISSALAR - DİNİ KISSALAR
Ashab-ı Kiram'dan Ebû Hüreyre (Radiyallahü Anh)

Ashab-ı Kiram'dan Ebu Hüreyre (r.a) anlatıyor: Bir gün pek aç olduğumdan, sahabenin geçmekte olduğu bir yolda oturdum. Ebu Bekir geldi. Ona Allah'ın kitabından bir ayet sordum. Maksadım (yemek için) beni alıp götürmesi idi.
 

Hz. Ebu Bekir'in (r.a) Peygamber Efendimiz (s.a.v)'e Olan Aşkı

Yıllar sonraydı,Mekke fethedilmiş,İslam tüm ihtişamıyla Arabistan yarımadasına hakim olmuştu.Mekke halkı guruplar halinde Peygamber Efendimizin huzuruna gelip müslüman olmuştu. Hz. Ebu Bekir'in yüreğinde bayram sevinci vardı.Ama bir köşesi yine sızlıyordu.
 

Ashab-ı Kiram'dan Useyd b. Hudayr'ın Kur'an-ı Kerim Okuması

Useyd b. Hudayr'ın çok güzel bir sesi vardı. Onun bu güzel sesi ve tatlı edasıyla okuduğu kur'an-ı kerimi dinlemek peygamberimizin hoşuna giderdi. Hatta bir gün mescit'te kur'an okuduğunu duyan Resul-i Ekrem : "şu useyd ne güzel adamdır" buyurmuştu.
 

Dünya Onlar'ın Ahiret bizim olsun

Hz. Ömer, sessizce Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in dinlenmekte olduğu odaya girer ve bir an çevresine göz gezdirir. Tavana asılmış kuru bir deri bir torbanın içinde bir kaç kg. arpa,duvara dayalı bir kaç ağaç yaprağı ve yerde Hz. Muhammed (s.a.v.) in üzerinde uyumakta olduğu hurma lifinden örülmüş kaba bir hasır.
 

Cömert olunuz ki, Ateş Evlerinizi Yakmasın

Hz. Ömer devrinde bir yangın oldu. Ateş bir türlü sönmüyordu. Halk Halifeye gelip dert yandı. Hz. Ömer buyurdu ki: -O yangın Allah'ın bir hatırlatmasıdır size. Ve cimrilik ateşinizden bir kıvılcımdır. Cimriliği terk edin cömert olun.


Hz. Ebu Bekir ve Hz. Nevfel

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) bir gün Eshâb-ı kirâm ile sohbet ederken, “Şehîdliğin fazîletlerini” anlatıyorlardı. Şehîdlerin şefâ’ati hakkında buyurdu ki: - Kıyâmet gününde şehîdler, mahşer yerine gelirlerken, orada bulunan Peygamberler ayağa kalkarlar. Onlar, çocukları, akrabâları ve dostlarından 70 bin kişiye şefâ’at ederler.


Günahkar Gencin Tevbesi

Mensur b. Ammar anlatıyor: Bir gece evden dışarı çıktım. Bir evin kapısından geçince, içeriden bir gencin yalvarıp yakararak Allaha şöyle arz ettiğini işittim: Ey Allahım! Sana karşı günah ettiğim zaman muhalefet ve isyan amacı içinde olmadım.


Hz. Ebû Bekir (r.a)'in Tevazuu

Hz. Ömer (r.a), Medine'nin kenar mahallesinde oturan, yaşlı ve a'mâ bir kadının, su ve yiyeceğini vermek ve ihtiyaçlarını gidermek için yanına gitmeyi âdet hâline getirmiş idi.


Ya Varsa!

Hz. Ali (r.a)’ye, birisi geldi. Adam, öldükten sonra tekrar dirilmeyi, ahiretteki hesabı, cenneti ve cehennemi inkâr ediyordu. Hz. Ali’ye “Ya Ali, siz müslümanlar ölüme ve ölüm ötesine inanıyorsunuz; biz ise inanmıyoruz.


3 Yaralıyada Nasib Olmayan Su

Peygamber Efendimiz (s.a.v) zamanında Yermük savaşı olmuştu.  İştе bu savaşta meydana gelen bir hâdisе, еshab-ı kiram'ın birbirinе şеhadеt şеrbеti içеrkеn bilе nasıl bağlı olduğunu göstеrmеktеdir.